İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Nikah başvurusu tek kişi yapabilir mi?

Nikah başvurusu tek kişi yapabilir mi? Birlikte Müracaat etmek zorunda mıyız? Tek müracaat etsek nikah tarihi alamaz mıyız? İş dolayısı ile en çok sıkıntı yaşanan konulardan birisi de budur. Zira eşler nikah tarihi almak için birlikte mi müracaat edeceklerini bilmemektedirler.

Nikah İşlemlerini Tek Kişi Yapabilir mi?
Nikah İşlemlerini Tek Kişi Yapabilir mi?

Nikah İşlemlerini Tek Kişi Yapabilir mi? Evlilik başvurusunu gelin ve damat adayının bizzat yapması gerekir. Fakat eşlerden biri başvuruya kendi gidemeyecekse, vekil olarak belirlediği kişi yerine müracaatta bulunabilir. Bunun için fotoğraflı özel vekaletname düzenlenmesi şart

 

Evleneceğim kişi başka bir şehirde yaşıyor, başvuruyu tek başıma yapabilir miyim?

Hayır. Başvuruya mutlaka birlikte gelmeniz gerekiyor. Ancak, evleneceğiniz kişinin gelemeyecek durumda ise, evlilik işlemlerini yapabilmeniz için noterden vekaletname düzenletebilir. Vekaletname, evlilik için alınan fotoğraflı sağlık raporu ve fotoğraflarını size gönderir. Siz de kendi sağlık raporunuzu ve fotoğraflarınız ile ikiniz adına işlem yapabilirsiniz.

En erken ne zaman evlenebilirim?

Evraklarınızı teslim ettikten sonra, 24 saat geçmeden nikah kıyılamaz. Salonların nikah durumlarına göre en erken 24 saat sonra evlenebilirsiniz.

Yıldırım nikahı yapmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Yıldırım nikahı şeklinde bir nikah çeşidi olmamakla birlikte en erken evrak tesliminizden 24 saat sonra evlenebilirsiniz.

Sağlık raporunu nereden alabilirim?

Resmî veya özel sağlık kurum ve kuruluşlarından alabilirsiniz. (Evlendirme Yönetmeliği madde 20/c)

Özel hastaneden sağlık raporu alabilir miyim?

Evet, alabilirsiniz. (Evlendirme Yönetmeliği madde 20/c)

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir